cz
sk
Úvod Přehled článků Kuna aneb nezvaný host do domu. Nejlepší tipy, jak se zbavit kuny

Kuna aneb nezvaný host do domu. Nejlepší tipy, jak se zbavit kuny

Kuna aneb nezvaný host do domu. Nejlepší tipy, jak se zbavit kuny
Trápí vás v domě nezvaný host, který akorát tropí neplechu a v noci vám svým dupáním nedá spát? Kuny jsou velmi mazaní a chytří škůdci, kteří se do domu dostanou i tou sebemenší škvírkou. Je docela složité se jich zbavit, kuny nerady stěhují své obydlí, ale i přesto existuje pár triků, jak vyhnat kunu o dům dál.

Kuny se nejčastěji usidlují na půdách, proto se většinou o škůdci nedozvíte hned. Ale v momentě, kdy máte i jenom podezření, že se vám na půdu nastěhovala, začněte s prevencí a s vyháněním. Dokud kuna nemá mladé, je vyhánění o chloupek jednodušší.

Zabránění přístupu

Jako první, na co bychom se při vyhánění kuny měli zaměřit je to, kudy se nám do domu vlastně dostala. Kuna je šikovné zvíře a dokáže se protáhnout i velmi malým otvorem. Tudíž musíme hledat všechny malé škvíry a prostory, kudy se nám mohla do domu, především na půdu, dostat. Ve výsledku je ale téměř nemožné všechny otvory nalézt a jejich utěsnění dokáže být velice pracné.

Nastražení pasti

Klasickým způsobem, jak se zbavit kuny, je nastražení pastičky. Pastím na kuny se říká sklopky. Sklopka vám většinou přijde už s návnadou. Dávejte ale pozor, ať se pasti nedotknete rukama. Kuna to hned pozná a do pasti vám nikdy nevleze. Na umístění je vhodné použít kleště či rukavice. Po lapení malého záškodníka odvezte minimálně 10 km od domu. Při menší vzdálenosti by se kuna mohla vrátit zpět. Nezapomínejte na to, že kuny jsou na našem území chráněné a jejich zabití je trestné.

Problémem u pastí je, že kuna je velmi chytrá a dokáže se pasti obratně vyhýbat. Mnohdy se také stává, že se kuna naučí ze sklopky vzít návnadu a dostane se ven. To při docela vysoké ceně za pasti není moc příjemné.

Babské rady

Každé zvíře má určité pachy, kterým se raději vyhne. S kunou to tak také je, ale ještě jednou zdůrazňujeme, že kuna je velmi chytré zvíře a i na nepříjemné pachy si dokáže velmi lehce zvyknout. Podle babských rad je možné proti kuně použít naftalínové tablety, chlorové tablety, vodu po holení či stromeček do auta.

Bohužel ani u těchto rad si nemůžeme být jisti, že se nám podaří kunu vyhnat. Navíc tato volba vyžaduje pravidelnost. Pokud zapomenete pachy „obnovit“, kuna se hned vrátí a začne opět škodit.

Použijte na kunu šelmu

Kuna moc nemá ráda kočkovité šelmy. Zkuste tedy vzít hrst chlupů z vašeho chlupatého kočičího miláčka a rozmístěte je na různá místa na půdě. A pokud si chcete být více jisti, že se to kuně nebude líbit, připojte i nějaké své vlasy.

Vyžeňte ji zvukem!

Nejvíce používanými a zároveň nejvíce osvědčenými nástroji na kuny jsou elektronické ultrazvukové plašičky. Ty vydávají zvuk, který je pro kuny velice nepříjemný a většinou se rozhodnou obydlí opustit. Moderní plašičky jsou vyráběny na principu změny výšky tónu, a tím pádem si kuna na zvuk nezvykne. Zároveň je to opravdu nenáročné řešení. Plašičku pouze nainstalujete na požadované místo a více se o ni nemusíte starat.

Možností, jak se kuny zbavit, je mnoho. Nutno ale podotknout, že také záleží na daném zvířeti. Na každou kunu může zabírat něco trochu jiného. Nejčastější volbou jsou ale ultrazvukové plašičky kun, a to hlavně z důvodu jejich nenáročnosti a účinnosti.