2. 2. 2021 ← zpět

Vyhánění myší? Zkuste je radši odpudit!

Chytání a vyhánění myší nemusí být vždy procházka růžovou zahradou. Může se z toho stát také dlouhá a nepříjemná práce. Pro lidi se slabším žaludkem to je nepříjemné o to víc. Nejde to ale i jinak? Jde! Klíčem je prevence!

V boji s myšmi je lepší začít ještě předtím, než se myš objeví. Odpuzování je totiž mnohem jednodušší než následné vyhánění. Že se u vás nemůže nikdy myš objevit? Omyl. Myš se dokáže dostat téměř do každého obydlí. Nikdy tedy nespoléhejte na to, že se k vám myš nedostane.

Skladování potravin

Důležitou složkou v odpuzování myší je správné skladování potravin. Pokud budete nechávat často potraviny venku, například na kuchyňské lince, je to pro myši obrovské lákadlo. Potraviny je vhodné skladovat v uzavíratelných nádobách.

Volný průchod

Pokud je váš dům či byt plný různých skulinek, je dost možné, že jednu z nich myš využije. Je dobré prozkoumat možnosti, kudy by se k vám myš mohla dostat a eliminovat je. Je to sice docela pracné, ale je to základ v prevenci proti myším.

Pošlete na ně kočku

Kočka je pro myši přirozený predátor a v její blízkosti se usídlovat nechtějí. Většinou jim stačí kočičí přítomnost, aby si svou návštěvu rozmyslely. Pokud ale vlastníte kočičku, která ještě své lovecké pudy neztratila, je to skvělá zpráva. Kočka dokáže myši lovit i na zahradě, a tím zabránit, aby se dostaly do domu. Jen se připravte na to, že kočka se ráda jsou kořistí chlubí, tudíž s největší pravděpodobností vám mrtvé myšky bude nosit a bude očekávat odměnu.

Odpudit = odradit

Na odpuzení myší naleznete spoustu babských rad, ale která opravdu funguje, to těžko říct. Údajně myši nemají rády naftalínové produkty, které se používají proti molům. Dále je to mátový olej, terpentýn, listy z ořešáku či heřmánek. Za zkoušku možná tyto rady stojí, ale jak moc budou účinné, to už nikdo neví. Každé myšce totiž může vonět a smrdět něco trochu jiného.

Vsaďte na zvukový plašič. Myši od přírody nemají silně vyvinutý zrak, za to se jim ale více vyvinuly smysly jako je čich a sluch. Když zaútočíte na její silně citlivý sluch, věřte, že se zdržovat nebude. Ultrazvukové plašičky vydávají nám neslyšitelný zvuk, který je ale pro tyto malé škůdce velice nelibý. Zároveň plašičky mění v průběhu času výšku vydávaného tónu, a tím zabraňují, aby si hlodavec na nepříjemný zvuk zvykl.

Nečekejte, než si k vám myš nalezne cestu. Vytvořte jí překážky už v hledání, a tím ji odraďte od vašeho domu či bytu. Možností, co na myši platí, je mnoho a je na vás, kterou variantu zvolíte. Na nic nečekejte a hurá do toho!


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.