Úvod Přehled článků Myš v domě dokáže být velice nepříjemný host, rychle se jí zbavte!

Myš v domě dokáže být velice nepříjemný host, rychle se jí zbavte!

Myš v domě dokáže být velice nepříjemný host, rychle se jí zbavte!
Myš na první pohled dokáže působit jako malé, nevinné a roztomilé zvířátko, ale opak dokáže být pravdou. V domě je myš nevítaným hostem, který po sobě zanechává pouze zbytky potravy a trus. Není vhodné otálet – zbavte se myši hned! Přinášíme pár tipů a triků jak na to.

Myši se do domu stahují většinou na podzim a v zimě. Jakmile jim začne být venku chladno, začnou vyhledávat nové vhodné obydlí. Největším lákadlem pro tyto škůdce je samozřejmě potrava. Jakmile myška zjistí, že ve sklepě či ve spíži má volný přístup k potravinám, už se dál stěhovat nebude a s největší pravděpodobností si pozve i zbytek rodinky, nebo si vytvoří svoji vlastní. Existuje totiž nepsané pravidlo, že kde je jedna myš, bude jich více.

Jak vlastně poznáte, že myš v domě či bytě máte? Je to velmi jednoduché. Jako první indikátor jsou okousané potraviny a to včetně jejich obalů. Často jsou okousaná například jablka, brambory či sušenky. Také se může stát, že se myš zahryzne do kabelu. I to jsou nemilé známky přítomnosti myši. Dalším znamením je myší trus. Jakmile ho objevíte, je jasné, že myška v domě je. A jak tedy na ně?

Uzavřete myši přístup

Důležité je zjistit, kudy se vlastně myš do domu dostala. Myš nepatří mezi nejchytřejší hlodavce, a tudíž většinou používá jednu a tu samou přístupovou cestu. Tu poznáte podle trusu či zbytků potravy. Je důležité tuto cestu utěsnit a případně eliminovat i další škvíry, které by mohly sloužit jako vchod do domu.

Přirozený predátor

Pro myši je přirozeným predátorem kočka, pes, či pták. Pokud máte v bytě či domě kočku, je dost možné, že s myšmi nebudete mít problém. Ovšem některé kočky jsou již tak moc vyšlechtěné, že myši neloví. Občas ale myškám stačí i pouhá přítomnost predátora.

Pasti a pastičky

Klasickým způsobem jak na myši jsou pasti. Těch existuje nespočet druhů a typů, jak humánních tak nehumánních, záleží pak na vašem výběru. Nejčastěji používané jsou pasti s pérkem, na které se připevní návnada, poté se past natáhne a pak se čeká, až se myš chytí. Mezi nejvhodnější návnady patří chléb, salám, sýr či čokoláda. Problém těchto pastí ale je, že myš si často vezme návnadu z druhé strany, kde není stojek, a past poté sklapne na prázdno. Někomu také může vadit mrtvou myš z pasti vyndat.

Dále existují domečkové pasti s jedem. Zde ale pozor, ať se k pasti nedostane váš domácí mazlíček či dítě. Jsou také domečkové pasti bez jedu, ty se pouze za myší zaklapnou a škůdce nemůže utéct ven. Pak stačí myš někde na louce či v lese vypustit do přírody. Dávejte ale pozor, ať to není blízko vašeho domu, myš se ráda vrací.

Na internetu také existuje nespočet návodů, jak si past vyrobit doma. Problém ale s pastmi je, že nikde není jistota, že se myš do pasti chytne. Pokud bude mít přístup k lepší potravě, než jakou jí nabízíte v pasti, nejspíš ji do ní nechytíte.

Odpuďte ji!

Další možností jsou plašičky a odpuzovače. Tento způsob se řadí i mezi preventivní řešení a mezi humánní řešení. Mezi odpuzovače nejčastěji řadíme pachové. Ty svým pachem škůdce odradí, ale pozor, je dost možné, že ani vám nebude vonět.

Jedním z nejlepších řešení je ultrazvuková plašička myší. Ta funguje na základě vysílání ultrazvukových vln, které jsou lidskému uchu nezachytitelné, ale pro myš jsou tyto zvuky velmi nepříjemné. Navíc kvalitní plašičky mění výšku vysílaných tónů a tím předchází tomu, aby si na zvuk hlodavci zvykli. V případě odpuzování myší je vhodné pořídit plašič do každé místnosti, kde jste zpozorovali, že se myš vyskytuje. Výhodou u tohoto způsobu je, že plašiče fungují i po vyhnání škůdce a fungují tak nadále jako prevence.

Způsobů jak vyhnat myš z domu je mnoho, záleží na vašem výběru. Nejlepší je volit takové řešení, které vám zaručí, že se zbavíte více myší, protože jak už jsme zmiňovali, myši nejsou samotáři. Důležité je také myslet na prevenci, především jestli bydlíte v domečku, kde je okolo příroda, zde je výskyt myší vyšší.