15. 6. 2020 ← zpět

Kuna ve střeše přináší jen potíže!

Slyšíte v noci dupání, které přichází z půdy? Zřejmě se vám do domu nastěhoval nezvaný host, kterému se nebude chtít odejít. Nejen, že vám v noci nedá spát, ale může být postrachem i pro vaši střechu.

Dupání, kousání a zkáza

Ne nadarmo se říká, že dům je naše střecha nad hlavou. Střecha je na domě velmi důležitá a její opravy se dokážou vyhoupnout na velmi vysoké částky.

Jeden malý škůdce dokáže na vaší střeše napáchat docela veliké škody. Nejčastěji se kuna usidluje na půdě či v podkroví, ale cestu sem většinou volí přes střechu. Na střeše si vyhledá malou skulinu a tou se dostane do domu. Jenže postupem času se z té malé skuliny může stát poněkud velká díra tím, jak kuna chodí sem a tam a nebo tím, že si na půdu tahá ulovenou kořist.

Kuně se samozřejmě zamlouvá i tepelná izolace, která je většinou situovaná přímo pod střechou. Začne ji kousat, cupovat a roznášet všude možně po půdě, ale rozhodně tam, kde má být, nezůstane. Takovéto poničení se dokáže hodně prodražit.

Chraňte své obydlí

Kuna se dá velmi lehce odhalit. Za prvé ji v noci určitě uslyšíte a za druhé se vám na půdě bude vyskytovat její trus. Hned po jejím odhalení musíte začít s kroky pro to, abyste kunu co nejdříve od vás vyhnali.

Můžete samozřejmě vyzkoušet různé tipy a rady, které nejsou finančně náročné, ale bohužel málo kdy fungují. V těchto radách naleznete například, že máte použít naftalínové či chlorové tablety, které rozvěsíte po prostoru, kde se kuna nachází. Další tip je použití hlasité hudby, ale u této možnosti bychom se báli, že dřív se to přestane líbit sousedům či vám, nežli kuně.

Kuna je bohužel velmi chytré a přizpůsobivé zvíře a na nepříjemný pach si zvyká celkem rychle. Navíc pokud zvládne mít dostatečně rychle mladé, je těžké ji vyhnat pomocí nepříjemných pachů.

Existuje ale způsob, který ve většině případů zabírá. Tím jsou ultrazvukové plašičky. Tyto odpuzovače jsou vyvinuty přímo proti kunám a vysílají do prostoru nepříjemný zvuk, který ale člověk neslyší. Většina těchto plašičů je vyvíjena se systémem, který mění výšku tónu a tím předchází tomu, aby se kuna zvuku přizpůsobila.

Plašič je vhodné umístit do prostoru tak, aby pojal co nejširší záběr. Pokud ovšem máte půdní prostor velký, doporučuje se pořídit více plašiček. Tato investice je navíc dlouhodobá. Plašičky jsou napájeny buď tužkovými bateriemi nebo prostřednictvím napájecího zdroje.

Plašiče jsou ideální také jako prevence. Pokud je nainstalujete ještě před příchodem kuny, můžete si ušetřit zbytečné starosti.

Kuna ve střeše je rozhodně nepříjemnou záležitostí a s největší pravděpodobností také budoucí finanční zátěží. Je nejlepší proti ní bojovat co nejdříve to jen jde!


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.