2. 11. 2020 ← zpět

Kuna v domě – skryté nebezpečí

Kuna je zvíře, které vypadá velmi mile a neškodně, ale doma ji opravdu mít nechcete. Kuna v domě dokáže napáchat velkou paseku a přidělat vám spoustu práce. Může ale být také pro nás toto malé zvíře nebezpečné?

Kuna skalní se kdysi vyskytovala převážné v přírodě a do měst se zatoulala jen výjimečně, ovšem postupem času zjistila, že města a lidská obydlí skrývají velké množství potravy a hlavně bezpečný úkryt. Teď už je naprosto běžné, že pod rouškou noci uvidíte i na ulici tyto malé tvory pobíhat a hledat vhodnou skrýš.

Nejčastější úkryt

Kuna se ráda schovává na místa, kde se člověk běžně nevyskytuje. Proto si nejčastěji v domě vyhlídne půdu či podkroví. I když se může zdát, že kuna v podkroví ničemu nevadí, opak je pravdou.

Kuně totiž kromě klasické potravy chutnají věci, které půda či podkroví ukrývají. Velmi často se malý záškodník pustí do tepelné izolace či kabelů. Tepelnou izolaci vám dokáže kuna naprosto rozcupovat a zničit a neomezí se pouze na prostor podkroví. Tím, že je to velmi malé a mrštné zvíře, se dokáže dostat i do skulin mezi stěnami a izolaci vytahat i odtamtud. Poté nezbývá nic jiného, než se kuny zbavit a tepelnou izolaci pořídit novou.

Kromě izolace si kuna dokáže pochutnat i na různých kabelech. Přestalo vám doma něco záhadně fungovat? Zkuste zkontrolovat kabely na půdě. Nejen že je to velmi nepříjemné a mnohdy velmi nákladné, ale v nejhorších případech může v rozkousaném kabelu dojít ke zkratu a na půdě vám může něco vzplanout.

Je kuna nebezpečná?

Sama o sobě kuna nebezpečná není. Na lidi zaútočí jen v momentě, kdy je zahnána do rohu či chrání své mladé, ale od přírody je to velmi plaché zvíře. Je ale nebezpečná právě tím, co vše dokáže napáchat.

Pořád je zde ale možnost, že kuna může být přenašečem nemocí. Přeci jen je to zvíře divoké a není pro ni tak složité chytit například vzteklinu. Nikdy proto na kunu nesahejte!

Další nepříjemnou věcí je její trus a moč. Nebezpečné nejsou, ale když se vám v domě usídlí na dostatečně dlouhou dobu, moč může začít prosakovat do pater níže. Tento pach je opravdu velmi nepříjemný a ještě horší je se ho zbavit.

Rychle s ní pryč!

Kuna v domě neznamená vůbec nic dobrého. Zbavte se ji co nejdříve to půjde. Rad, tipů a triků je na internetu spousta, ale málo co funguje. Mezi nejoblíbenější a nejefektivnější způsoby, jak se zbavit kuny, se řadí ultrazvukové plašičky. Díky jejich proměnlivé výšce tónu si na zvuk kuna nezvykne a radši podkroví opustí. Zároveň pak plašička slouží jako prevence, protože je nenáročná na údržbu a provoz. Stačí nainstalovat a čekat, až se to kuně přestane líbit.

Kuna dokáže být nebezpečná hlavně tím, co za škody dokáže způsobit. Nečekejte tedy, až se kuna rozhodne podkroví sama opustit. Podnikněte co nejdříve kroky k jejímu vyhnání, než vám na půdě udělá velikou škodu!


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.