15. 6. 2020 ← zpět

Kuna versus slepice. Kdo vyhraje?

Potrava je základ pro každého živočicha na zemi. I pro kunu je stěžejní zajistit si potravu, aby mohla přežít. Tím, že je kuna všežravec, je její jídelníček velmi pestrý, ale nejraději si smlsne na nějakém tom malém tvorečkovi.

Kurník – zdroj potravy

Máte na zahradě kurník? Měli byste se mít na pozoru před nočním šikovným škůdcem. Kunu kurníky velmi lákají. Slepice jsou pro ni chutnou potravou a nepohrdne ani vajíčky. Jakmile kuna zjistí, že lov zrovna u vás v kurníku je velmi snadný, bude se vracet každou noc do té doby, než vám nezůstane žádná slípka.

I když je kuna menší nežli slepice, vynahrazuje to svou hbitostí a dokáže se slepici velmi rychle zakousnout do krku a usmrtit ji. Následně si ji odtáhne do svého úkrytu, nebo pokud ji nedostane z kurníku, nají se přímo tam.

Pokud zpozorujete rapidní ubývání vaší drůbeže, je nutné ihned zakročit. Jako první byste se měli soustředit především na možné díry v plotě a v kurníku. Je důležité je co nejpečlivěji zadělat a nevynechat ani malou škvírku. Následně je nutné pořídit si něco, co bude kunu odpuzovat. Zde je ale důležité přemýšlet nad tím co.

Babské rady proti kunám doporučují například chlorové nebo naftalínové tablety, ale pokud je v kurníku špatně přiděláte, mohly by se k tomu dostat samotné slepice a zemřít. Dále se proti kunám doporučuje elektrický ohradník, ale ten je pro drůbež také nebezpečný. Různé spreje proti kunám jsou také na pováženou. Vevnitř jsou nebezpečné i pro slepice a venku například okolo kurníku vám je s největší pravděpodobností smyje déšť.

Jak tedy na ně?

Nejvhodnějším řešením do kurníku jsou ultrazvukové plašičky. Pro slepice nejsou nebezpečné a kuně bude jejich zvuk nepříjemný.

Jejich největší výhodou je velmi snadná instalace a vysoká účinnost. Plašička se pouze nainstaluje podle návodu, umístí na vhodné místo a hotovo. Díky tomu, že plašička postupně mění výšku tónu, kuna si na zvuk nezvykne a radši se odsune o dům dál. Plašička je také vhodná jako prevence. Ještě než se kuna do vaší drůbeže pustí, je vhodné ji odradit.

Je ale nutné podotknout, že bohužel v boji proti kunám není nic stoprocentně zaručeno. Kuna je velmi chytré zvíře a na leccos si dokáže zvyknout. Na jednu kunu může zabrat něco a na druhou zase něco úplně jiného. Ultrazvukové plašičky se v tomto nelehkém zápasu osvědčily zatím nejlépe, a proto je to vhodná investice.

Nezapomínejte také na to, že kuna je chráněné zvíře a její zabití je tedy trestné.

Kurník je pro kunu ohromné lákadlo a přimět ji, aby kurník neplenila, je mnohdy velmi složité. Bojovat se ale proti ní dá. Nejúčinější zbraní je ale prevence. Nedejte kuně šanci vůbec váš kurník navštívit!


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.