5. 12. 2021 ← zpět

Kuna je malý, ale nebezpečný škůdce. Jak se ji zbavit?

Malé, chlupaté a roztomilé stvoření na pohled, ale zároveň i nebezpečný škůdce – to je kuna. Slyšíte v noci z půdy nebo podkroví ťapkání a kousání? To se nejspíše právě kuna přišla k vám domů zabydlet. Hrozí ale od ní nějaké nebezpečí?

Od dob, kdy kuna skalní zjistila, že v městech se nachází mnohem více přístupné potravy a hlavně bezpečných úkrytů, uchyluje se sem čím dál tím častěji. V noci je celkem jednoduché kunu zahlédnout, velmi často se skrývá i pod auty, která mají ještě teplý motor.

Kam se schovává?

Kuna moc lidi v lásce nemá, proto se raději ukryje někam, kam člověk moc nechodí. Nejčastěji jako úkryt volí půdu, podkroví nebo také zaparkované auto. Její přítomnost ale rozhodně dobrá není.

Na půdě se většinou vyskytují kabely a hlavně tepelná izolace, což představuje pro kunu obrovské lákadlo. Bez ostychu se do izolace dokáže pustit a rozcupovat ji na malé kousky a to samé i kabely. Jednoho dne vám poté může v domě něco přestat fungovat, vhodný čas na to zkontrolovat půdu. Co se týče tepelné izolace, nejen že ji naprosto zničí na samotné půdě, ale díky tomu, že je kuna malá a mrštná, vejde se i do prostorů mezi stěnami a odtamtud izolaci také dokáže bez větších problémů vytahat.

Rozkousané kabely na půdě ale představují nebezpečí. V nich totiž může lehce nastat zkrat, který následně způsobí požár. Společně s rozkousanou tepelnou izolací je toto recept na velké potíže.

Máme se kuny bát?

Kuna samotná nebezpečná není. Na člověka zaútočí pouze v krajních případech, hlavně když se sama cítí ohrožena a nemá cestu, kudy utéct, nebo když chrání své mladé. Co ale představuje nebezpečí, je její řádění.

Nesmíme ale ani opomenout to, že kuna je divoké zvíře potulující se všude možně, a proto může být i potenciálním přenašečem různých nemocí. 

Na nic nečekejte!

Není radno nechávat kunu v domě moc dlouho. Nejlepší je se jí zbavit hned, jak na ni přijdete. Babských rad, jak se kuny zbavit, je všude nespočetně, ale málo co funguje. Kuna už se v podstatě tak domestikovala, že málo co ji vyžene. Mezi nejlepší možnosti patří pořízení ultrazvukového plašiče kun. Zvuk těchto plašičů je pro kunu velmi nepříjemný. Navíc plašič mění výšku tónů a tím zajišťuje to, že si kuna na zvuk nestihne zvyknout. A samotná instalace odpuzovače je velmi jednoduchá a zvládne ji každý.

Takže ano, odpověď na otázku, zdali je kuna nebezpečná, je kladná. Nebezpečí ale netkví přímo v samotné kuně, ale spíše v tom, co tento malý tvor dokáže napáchat. Není moudré čekat, až se kuna rozhodne sama odejít, vhodnější řešení je proti ní zakročit dříve, než bude pozdě!


Ing. Lukáš Čamlík

Autor: Ing. Lukáš Čamlík

Ze své povahy jsem velmi trpělivý, vytrvalý a klidný člověk, ale pokud se jedná o škodnou, klid mne opouští. Snažím se co nejefektivněji pracovat na zdokonalení našeho tažení proti různým druhům škůdců, kteří otravují životy nás všech. Cesta to není jednoduchá, ani rychlá, ale pěvně věřím, že boj ve výsledku vyhrajeme.