5. 4. 2022 ← zpět

Jak vyplašit holuby?

Holubi jsou na první pohled neškodná zvířátka, ale udržovat si je ve své blízkosti není dobré. V momentě, kdy holuby začnete krmit nebo si jich nebudete všímat, se jim u vás zalíbí a velmi snadno začnou hnízdit. Věděli jste ale, že holub a holubí trus dokážou být pro vaše zdraví velmi škodliví?

Tito opeřenci jsou ve městech hojně přemoženi, a proto hledají úkryt v zákoutích lidských obydlí jako je právě balkon, lodžie či střecha. Pokud v sousedství zpozorujete tvořící se hnízda či vyšší výskyt holubů než dříve, je vhodné ochránit svůj majetek a holuby odradit.

Blyštivé předměty

Holubi nemají rádi předměty, které se blýskají, protože v letu je to na chvíli oslepí. Mají to podobně jako my, také nám odrážející se prasátka vadí. Pokud tedy vlastníte například staré CD, nebo něco s podobným povrchem, stačí to jen správně nainstalovat na potřebné místo. Mnozí používají právě CD, které navážou na provázek do řetězu a ten pak zavěšují. Problém ale je, že stejně jako holubovi, se to po čase přestane líbit i vám.

Pachové odpuzovače

Na trhu existuje mnoho druhů pachových odpuzovačů na ptáky. Fungují, jak už je podle názvu zřejmé, na principu nepříjemných vůní, které by měly holuba odradit v dosednutí. Problém ale u těchto druhů odpuzovačů je déšť. Déšť velmi často snižuje intenzitu pachu a tím snižuje i efektivitu samotného odpuzovače.

Ultrazvukové plašičky

Velmi účinné jsou na plašení holubů ultrazvukové plašičky. Ty vysílají do okolí lidskému uchu neslyšitelné zvuky, které jsou ale pro holuby nepříjemné. Naše plašiče holubů jsou zároveň vybaveny funkcí proměnlivé výšky tónu, což znamená, že po čase plašič sám trochu zvuk změní, aby si holub na něj nemohl zvyknout. Výhodou je, že déšť plašičku nikterak neovlivní a zároveň je snadná údržba. Plašičku stačí upevnit na dané místo a je hotovo! Velmi snadné ne?

Holub není hloupé zvíře a dokáže rozpoznat, co je pro něj příjemné a co ne. Je ale nutné upozornit, že to co platí na jednoho holuba, nemusí nutně platit i na druhého. Je tedy jen na vás, jak se rozhodnete holuby vyplašit. Rozhodně ale tyto opeřence nepodceňujte, mohli být vám způsobit více problémů, než to na první pohled vypadá.


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.