29. 9. 2020 ← zpět

Jak se zbavit špačků?

Špaček

Špačci, ačkoliv to jsou krásná zvířata, jsou postrachem všech zahrádkářů a pěstitelů. Špaček si rád pochutná na ovocné úrodě a rozhodně nezůstane pouze u ochutnávání. Sadaři a vinaři mají se špačky velmi často obrovské trápení, protože se na jejich plody sletí celé hejno a do pár minut může být po úrodě. Otázka ale zní, jak se špačků zbavit?

Ochranné sítě

Mnozí pěstitelé volí převážné mechanické zabezpečení proti špačkům. Mezi jedny z nejpoužívanějších řešení patří ochranné sítě. Přes celou úrodu se natáhne síť a tak se zabrání náletům. Sítě se dají buď položit přímo na plody, natáhnout nad celým sadem, či například stromy obalovat samostatně. Je to docela pracné řešení, které využívají sadaři. Místo sítí určené přímo na tyto účely mnozí využívají i staré záclony z domácnosti.

Lesklé odpuzovače

Ptactvo celkově nemá rádo lesklé předměty, které je za letu na chvíli oslepí. Máme tím na mysli zavěšené CD, DVD či holografické pásky. Po tomto řešení mnozí z nás sáhnou jako první, ale u špačků je to trochu problém. Špačci se soustředí hlavně na ovocné stromy a keře, a když CD zavěsíte do koruny stromu či na větev, je dost pravděpodobné, že nebude mít takový účinek, protože bude v koruně stromu zastíněné a nebudete tím pádem odrážet tolik světla.

Plynová děla

Na vinicích a v rozsáhlých sadech se na hejna špačků používají velmi často plynová děla. Ty jednou za čas vystřelí a hejno vyplaší, ale v některých případech se hejno vrátí zpět. Navíc je to hlučná metoda, tudíž na zahrádky je to spíše nevhodné řešení.

Strašáci a makety

Klasickým a také nejstarším řešením je využití slaměného strašáka. Ten budí iluzi přítomnosti lidí a špaček si tudíž udržuje odstup. Problém ale je, že špaček po čase rozezná, že mu od nehybného strašáka žádné nebezpečí nehrozí a s chutí se pustí do plenění. Dále je možné využít makety dravého ptactva, které mají stejný efekt jako strašák, ale bohužel mají i stejné nedostatky. Proto je nutné při využití tohoto řešení strašáky i makety často přemisťovat, aby budili dojem, že jsou živí. K maketám dravců se dají využít i nahrané zvuky daného ptactva pro větší autentičnost.

Ultrazvukové plašiče

Tiché a nenáročné řešení nabízí využití ultrazvukového odpuzovače. Tato plašička funguje na principu vysílání ultrazvukových vln, které slyší ptactvo, ale lidé nikoliv. Pro ptáky je ovšem tento zvuk nepříjemný a raději se mu vyhýbají. Aby si špaček na zvuk nezvykl, je plašička nastavena tak, že po čase mění frekvenci vysílaného tónu. Toto řešení je zároveň i nenáročné na instalaci a na údržbu, tudíž pro zahrádkáře skvělá volba. Plašič také funguje jako prevence, takže jestli se případných náletů malých opeřených škůdců bojíte, pořiďte si jej co nejdříve.

Špačci svojí přítomností na zahradě, v sadu či na vinici vyvolávají strach v pěstitelích. Jejich vyhánění není vůbec jednoduché, ale způsoby samozřejmě existují. Vyzkoušejte nějaký z tipů jak se zbavit špačků a ochraňte tak svoji pracně vypěstovanou úrodu.


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.