2. 2. 2021 ← zpět

Hlodavci na zahradě znamenají pohromu. Jak ale na ně?

Na zahradě nám nemusí ničit úrodu pouze ptáci či toulavé kočky, ale pod povrchem se nám mohou pohybovat i další škůdci. Hraboši, hryzci či krtci poškozují rostliny pod povrchem tím, že okusují kořeny a rostlina poté nedostává tolik živin a postupně odumře. Nehledě na to, že vám poškodí zahradu i z estetického hlediska. Přítomnost hlodavců na zahradě poznáte podle častých děr či krtinců. Jak se hlodavců na zahradě zbavit?

Pasti

Pokud na zahradě máte jenom několik jedinců, pomůžou vám zřejmě pasti. Ty musíte ale vybrat podle daného hlodavce a poté ji s návnadou nastražit k vyhrabané díře. Pak nezbývá nic jiného než čekat, jestli se hlodavec chytí.

Kočka

S hlodavci na zahradě může pomoct i domácí kočka. Ta díky svým přirozeným instinktům je od přírody navyklá na chytání malých hlodavců. Bohužel ale například s takovým krtkem vám zřejmě moc nepomůže. A jak poznáte, že kočka na zahradě malé hlodavce loví? Se svým úlovkem se vám jistě přijde pochlubit a bude očekávat odměnu.

Pachové odpuzovače

Hlodavci, jako každá zvířata, mají specifické pachy, které jim vadí. Ty poté můžete použít na jejich odpuzení. Mezi tyto pachy patří terpentýn, listy z ořešáku, přípravky proti molům, máta nebo heřmánek. Nevýhoda těchto odpuzovačů je, že když zaprší, jejich účinnost se snižuje.

Ukliďte si

Na zahradách velmi často máme i ovocné plody. Ty, které spadnout, velmi často necháváme na zemi a nijak je neuklízíme. A právě těchto spadlých plodů hlodavci využívají a hojně si je užívají. Pokud ale po sklizni zahradu pořádně uklidíte a vyčistíte, výskyt hlodavců by se mohl snížit.

Zvukový odpuzovač

Snadným a nenáročným řešením je pořízení zvukového odpuzovače. Lépe řečeno spíše ultrazvukové plašičky, která do okolí vysílá zvuk o vysoké frekvenci, který hlodavcům vadí a díky tomu se odstěhují o dům dál. Zároveň plašičky fungují také jako prevence, takže po vyhnání nezvaného hosta nadále zvuk vysílají a předejdou tím dalším škůdcům. Nutno ještě zmínit, že jejich instalace je jednoduchá a zabere pár minut.

Jed

Na hlodavce se dají použít i jedy, ale zde pozor. Jed může být při špatné manipulaci velmi nebezpečný a pokud ho špatně umístíte, mohou s k němu dostat i domácí mazlíčci či děti. Použití jedu by mělo být až poslední volbou, když už si opravdu nevíte rady. V tomto případě je ale vhodné poradit se s odborníkem.

Možností jak na hlodavce je mnoho, musíte vyzkoušet, který způsob bude právě vám vyhovovat a jaký bude platit na vaše nezvané návštěvníky.


Ing. Miroslav Fleisner

Autor: Ing. Miroslav Fleisner

Moc rád řeším problémy druhých a píši o nich aby se ostatní lidé poučili. Teď se věnuji boji proti škodné všeho druhu a rád experimentuji – není to snadné. Musím být v tomto boji velmi trpělivý a vždy o krok napřed. Jestli tento boj se škodnou vyhrávám musí posoudit druzí.