29. 9. 2020 ← zpět

Díry na fasádě? Za to může datel!

Nepříjemné ťukání a díry v nové fasádě? Máte co do činění s datlem. Tomu se vaše fasáda evidentně zalíbila a nebude mít v úmyslu ji v nejbližší době opustit. Proč ale datel ničí fasády?

Existuje více vysvětlení. Jedním z nich je, že materiál fasády připomíná datlovi dutý strom, ve kterém může najít potravu. Klove tedy až do té doby než zjistí, že tam potrava není. Další možností může být, že se datel snaží uhnízdit nebo si klováním do fasády obhajuje své teritorium. Čím vydává hlasitější zvuk, tím více dává najevo, že právě toto je jeho prostor. Jak se tedy datla zbavit?

Klasické plašiče

Na datla se dají použít klasické plašiče na ptactvo. To jsou například PET lahve nebo skleněné lahve na tyčích, které při větru vydávají hlasitý zvuk. Dále můžete použít makety dravců či jiného datla, protože to jsou teritoriální ptáci a pokud již v okolí jeden datel je, druhý již hnízdit ve stejném prostoru nebude.

Náhradní potrava

Datel se pokouší ve fasádě nalézt také potravu. Když mu tedy o kus dál na stromě připravíte kus loje nebo budku s ptačím zobem, je pravděpodobné, že svůj dům ochráníte. Toto ale platí pouze v případě, že datel nehnízdí. Pokud hnízdí, ani náhradní potrava ho od ničení fasády neodvede.

Zábrany

Jednou z možností jsou i mechanické zábrany. Pokud se datel zaměřuje jen na jedno místo, je vhodné mu tohle místo zabednit nebo přes něj dát železnou mřížku. Bohužel je ale možné, že si datel vybuduje díru novou.

Ultrazvuk

Řešení, které je pro ptáky odpudivé a pro lidi naprosto nenáročné, nabízí ultrazvukové plašičky. Tento druh plašiček vydává do okolí lidskému uchu neslyšitelný zvuk, který ale ptactvo odpuzuje. Pro ptáky je velmi nepříjemný a raději se mu vyhýbají. Zároveň plašičky v průběhu času mění výšku tónu a tím zajišťují, že si na zvuk datel či jiný pták nezvykne. Fungují i jako prevence, protože jejich údržba je jednoduchá a nemusíte tedy po vyhnání nechtěného hosta plašičku odstraňovat. Také jsou rozhodně mnohem menší investicí, než nákladná oprava fasády.

Ťukání datla na fasádě přináší špatné zprávy a také dost práce. Jen mějte na paměti, že datel je chráněné zvíře a jeho úmyslné zabití je trestné, stejně tak jako likvidace jeho hnízd. Pokud se ve vaší fasádě uhnízdí, musíte počkat, než mladé vyvede. Proto je lepší chránit svůj dům ještě předtím, než se pokusí hnízdo vytvořit.


Ing. Lukáš Čamlík

Autor: Ing. Lukáš Čamlík

Ze své povahy jsem velmi trpělivý, vytrvalý a klidný člověk, ale pokud se jedná o škodnou, klid mne opouští. Snažím se co nejefektivněji pracovat na zdokonalení našeho tažení proti různým druhům škůdců, kteří otravují životy nás všech. Cesta to není jednoduchá, ani rychlá, ale pěvně věřím, že boj ve výsledku vyhrajeme.