1. 12. 2020 ← zpět

Chraňte svůj pozemek proti divokým prasatům

Prase divoké, neboli lidově divočák, nejen že je nebezpečné zvíře, ale na pozemku dokáže vytvořit spoušť. Řádit na zahrady se uchyluje hlavně kvůli potravě. Divočák má velmi dobře vyvinutý čich a jím se také řídí. Na zahradách ho lákají rostliny, kořínky, hlízy, ale také drobní hlodavci, kteří se zde velmi často vyskytují. Když skončí s hledáním potravy, zanechá za sebou pouze rozrytou zahradu a nemilé překvapení pro majitele. Jak ochránit pozemek proti divokým prasatům?

Silná a odolná bariéra

Divoké prase obyčejný plot nezastaví. Proti divočákům je vhodné pořídit plot, který bude mít betonový základ zapuštěný v zemi. Tím předejdete tomu, že by se prase pod plotem podhrabalo. Dále je pak vhodné pořídit plaňky z pevného dřeva, které by zvíře neprorazilo. Tento způsob prevence může být ale pro mnohé velmi nákladná volba.

Ultrazvukové plašiče

Jeden z nejlepších způsobů prevence proti divokým prasatům je pořízení ultrazvukové plašičky. Ta totiž do okolí vysílá pro prasata nepříjemné zvuky, a tím je odrazuje v návštěvě vaší zahrady. Výhodou je velmi snadná instalace. Po nainstalování plašičky na vhodné místo se již nemusíte o nic starat. Plašička tak velmi spolehlivě funguje jako dlouhodobá prevence.

Pachové odpuzovače

Další možností je použití pachových odpuzovačů ve formě spreje či pěny. Jejich aplikace je také velmi snadná, stačí okolo pozemku rozmístit tyče či kůly, na které se pěna či sprej aplikují. Problém ale nastává ve chvíli, kdy jsou špatné povětrnostní podmínky či prší. Tyto druhy odpuzovačů totiž kvůli počasí často rychleji ztrácejí svojí účinnost a je nutná jejich opakovaná aplikace.

Odborník

Pokud si nejste jistí, co vám bude nejvíce vyhovovat, poraďte se s odborníkem. Takovými jsou například myslivci, kteří o divokých prasatech vědí téměř vše. Je totiž nutné zvážit i polohu vašeho pozemku. Pokud se nachází v blízkosti lesa či honebního pozemku je pravděpodobnost výskytu divokých prasat mnohem větší než v městské zástavbě. 

Pokud bydlíte v oblasti, kde je výskyt divokých prasat větší, je vhodné uvažovat o prevenci, než vám ze zahrady udělají kůlničku na dříví. Co se divočáků týče, není radno spoléhat na babské rady, ale radši využít jednoho z profesionálních řešení. Ochrana proti divokým prasatům je důležitá už jenom z toho hlediska, že mohou být velmi nebezpečná.


Ing. Lukáš Čamlík

Autor: Ing. Lukáš Čamlík

Ze své povahy jsem velmi trpělivý, vytrvalý a klidný člověk, ale pokud se jedná o škodnou, klid mne opouští. Snažím se co nejefektivněji pracovat na zdokonalení našeho tažení proti různým druhům škůdců, kteří otravují životy nás všech. Cesta to není jednoduchá, ani rychlá, ale pěvně věřím, že boj ve výsledku vyhrajeme.